Jak udělat web?

Web může mít dnes každý – soukromá osoba, firma, nezisková organizace nebo zájmový spolek. Stačí několik málo kliknutí myší a váš nový web je na světě. Jenže jak na to? Moderní webová prezentace by se měla vyznačovat tím, že ji lze snadno rozšiřovat a měnit – editovat. Pokud se vám nechce platit webdesignérskou firmu, pak je vhodnou možností, jak ke stránkám přijít, instalace a využití redakčního systému, např. Wordpressu. Tento software je dostupný zdarma, budete tak platit pouze za hosting.

Redakční systémy jsou většinou tzv. open-source, jsou tedy zdarma, slouží ke tvorbě a správě webových stránek. Od uživatele se nepředpokládá jakákoliv předchozí znalost tvorby webu nebo snad programování. Nejpoužívanějším systémem na tvorbu a správu webu je systém WordPress. Zásadní výhodou hostingů u Active 24 je možnost instalace tohoto systému jedním kliknutím. Po automatické instalaci systému dorazí zákazníkovi emailem přístupové údaje do administrace – správy stránek.

V rámci administrace můžete přidávat nové stránky, psát aktuality, přidávat na stránky nové fotky atd. Jednoduše můžete také měnit vzhled svých stránek a to tak, že si změníte tzv. šablonu. Ty jsou opět volně dostupné na internetu, některé, například pro firemní použití, jsou naopak placené.

Abyste mohli takový web provozovat, budete potřebovat webhosting, na kterém systém WordPress poběží. Z nabídky hostingu od Active 24 stačí zvolit buď balíček Komplet nebo některý z multihostingů (Firma, Expert) na operačním systému Linux. Wordpress využívá skriptování PHP a databázi MySQL.

Uvedená varianta je dobře použitelná pro osobní i firemní webové stránky, pro stránky neziskových organizací nebo pro nejrůznější fan-kluby, de facto pro jakýkoliv typ prezentace. Systém Wordpress lze téměř neomezeně přizpůsobovat vlastním potřebám, využívají ho i mnohé velké světové webové portály.

Dříve, než začnete s webem

Odpovězte si na otázku, proč web vlastně dělat? Základní jsou 2 možnosti: informovat návštěvníka stránek (poskytnout mu hledanou informaci, vzdělávat ho apod.) nebo zprostředkovat nějakou transakci (typicky elektronický obchod, aukce, seznámení a podobně). Máte odpověď? Pokud ano, tak je to dobrý začátek.

Komu bude náš web určen? „Všem“ je totéž co „nikomu“, tudy ne. Zřejmě to budou naši zákazníci, partneři, potenciální pracovníci, zástupci médií, kdo ještě? Jaká bude motivace, aby členové těchto cílových skupin navštívili náš web? Ano: chtějí od nás něco koupit, potřebují poradit s výrobkem či službou, kterou od nás koupili. Nebo u nás chtějí pracovat, případně o nás napíší do novin. Pěkně se nám to rozděluje do jednotlivých cílových skupin a každý chce něco jiného.

Co a jak na webu ukážeme? Musíme si pečlivě rozmyslet, jaké informace se na webu objeví.
Druhým krokem bude určit, jakým způsobem budou vybrané informace prezentovány, resp. jakým způsobem bude návštěvník webu s informacemi a potažmo stránkami pracovat. Výsledkem této fáze by měl být jakýsi model webu.

Máme hotový model webu, teď potřebujeme doladit grafiku čili obal webu. Takovou, která neruší a která ideálně neklade uživateli klacky pod nohy tím, že by byla dekorativní a plná příkras. K obalu potřebujeme dodat ještě nějaký nástroj na správu obsahu webu, čili redakční systém (CMS). Ve většině případů stačí využít například WordPress, který umí česky a je zadarmo. Na řadu přichází práce na obsahu webu. Takže jdeme plnit web texty, obrázky, videem atd.

Nezapomeňte měřit návštěvnost webu, nejlepší je využít Google Analytics. Služba je zdarma a řekne nám mnoho užitečností o návštěvnících webu. Výsledky měření návštěvnosti jsou pak podkladem pro další vylaďování webu. Prakticky to znamená, že v malých krocích stále vylepšujeme webovou prezentaci.

Mám to zadarmo

V případě, že si registrujete, převedete či prodloužíte, doménu u Active 24, tak si k ní můžete bezplatně aktivovat nejrůznější služby. Pokud například rádi fotíte, tak můžete své fotografické výtvory vystavit na internetu. Stačí si k tomu aktivovat webovou fotogalerii s 50 MB diskového prostoru zdarma.

Máte webové stránky, ale nejste si jistí, jestli to všechno k něčemu je? Statistiky návštěvnosti vám to řeknou. Respektive vám prozradí, kolik lidí vaše stránky navstěvuje, kolik stránek si návštěvníci prohlédli, které z nich jsou nejpopulárnější, a dozvíte se také spoustu dalších věcí. U webhostingu s prostorem o velikosti 150 MB a větším máte grafické statistiky AWStats k Linux webhostingu zdarma. Statistiky obsahují data zpracovaná do přehledných tabulek a grafů. Nezbývá než věřit, že počet návštěvníků a shlédnutých webových stránek neustále poroste.

Ke každé nové objednávce webhostingu u Active 24 získá zákazník kredit 1 000 Kč na reklamu v systému Google Ads. Akce je určena pro ty, kteří ještě nemáte účet v reklamním systému Google Ads. Reklama na vaše stránky se pak bude ukazovat ve vyhledávání na serverech Google.com nebo partnerských webech. Díky Google Ads budete moci propagovat vaše výrobky nebo služby, budete schopni efektivně cílit reklamu na své potencionální zákazníky či návštěvníky.

Superstránka

Superstránka je jednoduchá webová vizitka, kterou si každý může zdarma vyrobit na www.superstranka.cz. Můžete se tak představit známým a přátelům. Co je k tomu potřeba? Stačí si registrovat doménu s koncovkou CZ za 199 korun ročně (bez DPH).

Výhodou Superstránky je to, že funguje na vaší doméně. Takže není nutné pamatovat si žádnou další adresu, jen adresu vaší superstránky. Kdyby pak někomu byla doména CZ málo, tak si může aktivovat superstránku i pro domény s jinými koncovkami.

Superstránku si můžete propojit s mnoha populárními službami. Pokud nahráváte své fotky na službu Rajče.net, tak si můžete tyto fotky jednoduše propojit se svou Superstránkou. Dále můžete využít své účty na Facebooku, Twitteru, dále můžete v rámci Superstránky ukázat svůj blog, videa z YouTube nebo profesní profil z LinkedIn.

Vzhled Superstránky se vám plně přizpůsobí, ať už jde o pozadí, písmo nebo použité barvy. Superstránku si také můžete jen nezávazně vyzkoušet, stačí k tomu 5 minut vašeho času.

Firemní stránky nebo osobní blog

Webové stránky může provozovat podnikatel nebo firma, aby oslovili své zákazníky. Firemní webová prezentace je tak jedním ze základů úspěšné propagace podniku v prostředí internetu. Dnes se bez ní žádný úspěšný podnikatel neobejde.

Prvním krokem, který na cestě k vlastním webovým stránkám musí firma vykonat, je registrace vlastní internetové adresy – domény. Na této adrese pak budou stránky dostupné, zmíněnou adresu pak může živnostník či firma uvádět na svých vizitkách, v reklamních materiálem apod.

Po registraci domény přichází na řadu tvorba stránek. Musíme vědět, pro koho stránky budou určené a jaký je cíl stránek. Tím může být třeba informování zákazníků o novinkách v sortimentu firmy, získání emailových kontaktů pro zasílání obchodních nabídek, firma také může provozovat vlastní elektronický obchod. Dnes již existují nástroje, například tzv. redakční systémy, které umožní každému vytvořit si stránky vlastními silami. Výsledek může být uspokojující v mnoha případech. Někdy je ale třeba najmout odborníka nebo externí firmu, která se tvorbou webu zabývá. Tato možnost je pochopitelně nákladnější, ale na druhou stranu může přinést viditelnější a hodnotnější výsledky.

Pokud jde o náklady, které budou jistě firmy a podnikatele zajímat, tak cena za vytvoření stránek se může pohybovat v řádu tisíců korun, pokud jde o nízkonákladová řešení. V takovém případě ale musíme do nákladů připočíst vlastní čas, který s tvorbou stránek budeme muset zřejmě strávit. Pokud si firma najme experta na tvorbu stránek, náklady se mohou pohybovat v řádu desítek tisíc korun podle složitosti stránek a pořadavků zadavatele. U velkých webových projektů, kde na stránkách pracuje tým složený z designérů, programátorů a copywriterů, může jít cena až do stotisíců, případně milionů korun. Důležitým prvkem, který ovlivňuje úspěch takové investice, je následná péče o stránky. Firma či podnikatel musí stránky neustále rozvíjet a aktualizovat, jedině tak se stránky stanou plnohodnotným komunikačním nebo prodejním kanálem.

Osobní stránky vyjdou výrazně levněji. Hlavním „nákladem“ je totiž čas, který musíme stránkám věnovat. Ke tvorbě lze využít hostované služby nebo hosting s předinstalovaným redakčním systémem, který nám tvorbu a správu stránek usnadní. Jednoznačně lze doporučit redakční systém Wordpress, který je uživatelsky přívětivý, což znamená, že se jednoduše ovládá. I laik si pak zvládne vytvořit vlastní webové stránky, například osobní blog, kde informuje své známé a přátele o svých zájmech nebo zálibách. Osobní blog lze pořídit za cenu registrace domény a cenu hostingu, další výdaje nejsou nutné. Redakční systémy pro tvorbu a správu webu jsou dostupné zdarma, výhodou je také to, že je na hosting u Active 24 nainstalujete jedním kliknutím.

Redakční systémy (CMS)

Vybrat nejvhodnější redakční systém pro vytvoření a správu webu není snadný úkol. Vše bude záviset na cílech, který mají webové stránky plnit, na zkušenostech tvůrce a správce stránek a určitou mírou také na rozpočtu celého projektu.

Pravděpodobně se budeme rozhodovat mezi dostupnými open-source řešeními, nejčastějšími z nich jsou redakční systémy WordPress, Joomla a Drupal, ať už v globálním měřítku stejně jako na českém trhu. Hlavní předností všech 3 uvedených systémů je to, že je možné je používat zcela zdarma. Navíc všechny systémy se neustále vyvíjí a přizpůsobují požadavkům uživatelů.

Co je ještě společné všem 3 systémům? Základní funkčnost redakčního systému je vždy obsažena v úvodní instalaci každého systému. Další funcionalitu je pak možné přidávat, k dispozici jsou nejrůžnější pluginy a doplňky, někdy zdarma, jindy placené, které doplňují požadované funkce do systému. Nedá se tak říct, že kterýkoliv ze zmíněných redakčních systémů je lepší či univerzálnější, vždy záleží na kontextu, v jakém se bude systém používat.

WordPress – výhody:

 • funkně dobře vybavený systém
 • důraz na uživatelskou přívětivost
 • nutná pouze základní znalost práce s internetem
 • snadná rozšiřitelnost systému za pomoci tzv. pluginů a přídavných vzhledů

WordPress – nevýhody:

 • vhodný spíše na jednodušší webové prezentace a blogy

Joomla – výhody:

 • funkně hodnotný systém při zachování uživatelské přívětivosti
 • vhodný i na větší webové projekty
 • dobrá dostupnost dodatečných vzhledů – vizuálních šablon webových stránek

Joomla – nevýhody:

 • nutná určitá znalost vývoje pro web
 • není vhodný pro ty nejrozsáhlejší webové projekty

Drupal – výhody:

 • zřejmě nejmocnější systém z uvedené trojice
 • vhodný pro rozsáhlé a informačně bohaté weby
 • umožňuje vytvářet komplexní kategorizaci obsahu
 • obsahuje mnohé z funkčnosti sociální sítě

Drupal – nevýhody:

 • nutná pokročilá znalost vývoje webu a programování

Všechny uvedené redakční systémy je možné s úspěchem provozovat na webhostingu od Active 24. Navíc všechny tyto redakční systémy lze na hosting instalovat jedním kliknutím. Cesta k vlastním stránkám je tak jednoduchá a rychlá.

Instalace jedním kliknutím

Instalace jedním kliknutím urychlí cestu k vašim vlastním webovým stránkám. Instalovat na svůj hosting můžete ty nejpopulárnější open-source systémy, které vám pomohou s tvorbou a správou vašeho webu. Takže když budete chtít mít vlastní stránky, využijete buď WordPress, systém Joomla nebo robustnější redakční systém Drupal. Všechny tyto systémy nainstalujete na hosting u Active 24 jediným kliknutím.

Prvním a zcela zásadním krokem při využívání nejrůznějších redakčních systémů a open-source řešení je jejich instalace na hosting. V mnoha případech nejde o jednoduchou operaci, takže uživatelé, kteří nejsou internetoví experti se přes úvodní krok často nedostanou. Přicházejí tak často o jednoduchou a levnou možnost vytvoření a správy vlastních webových stránek.

V nabídce Active 24 je proto služba nazvaná „Instalace jedním kliknutím“, která dělá skutečně to, co slibuje. Jedním kliknutím je uživatel – laik schopen nainstalovat na svůj hosting systémy WordPress, Joomla nebo Drupal. Tyto redakční systémy jsou pak hned připravené k používání.

Aby vás nepotkalo nepříjemné překvapení, ujistěte se prosím před instalací výše uvedených systémů, že váš hosting bude vyhovovat požadavkům na instalaci systémů. Ve všech případech je vyžadován hosting na operačním systému Linux, podpora skriptů PHP a databáze MySQL.

Jak dále postupovat? Instalace jedním kliknutím se provádí v Zákaznickém centru Active 24 na adrese https://centrum.active24.cz. V nabídce Služby / Hosting a servery / Virtuální servery si vyhledejte hosting – doménu, na který chcete daný redakční systém instalovat. Po kliknutí na název domény se dostanete na detailní výpis informací o daném hostingu. Zcela dole se nachází odkaz „Instalace jedním kliknutím“.

Na výběr máte několik možností, zvolit si můžete buď systém Joomla, Drupal nebo WordPress, případně diskusní fórum phpBB nebo elektronický obchod osCommerce. Stačí pak kliknout na tlačítko „Instalovat“. Po spuštění instalace se na webhostingu automaticky nainstaluje vybraný systém. Emailem vám pak přijde zpráva s přístupovými údaji ke správě – administraci webových stránek. Stačí se přihlásit do administrace a začít vytvářet webové stránky. Standardně jsou všechny systémy instalovány v nastavenou češtinou, pokud se váš požadavek na jazykovou verzi liší, tak není problém si změnit jazyk redakčního systému.

Zpět na seznam témat

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.